Studios: Exhibition and juries / EPFL Architecture

Thumbnail

Event details

Date 30.05.2022 02.06.202208:0018:00  
Location
EPFL Architecture
Category Conferences - Seminars

EPFL Architecture is pleased to invite you to the final juries that will be held on the EPFL campus from May 30 to June 2, 2022. You will be able to discover the numerous projects realized by the bachelor and master students during the spring semester. For the occasion, juries of specialists will be present to provide their expertise on the subjects treated.


PROGRAM
MONDAY 30.05

ELII (Fogué, Gil + Palacios)
Domestic Theaters, Shared Futures 2.0
Leonid Slonimskiy, Lucía Jalón
09:00-18:00
SG 2211

FAR (Tombesi + Vannucci)
Weightproof Lavaux: Dispersed hotel in the vineyards
Teresa Novais, André Ullal
9:00-18:00
AAC 008

FRECHOU
Cohabiter au Parc des Evaux

Philippe Gay, directeur du Parc des Evaux 

Parc des Evaux, Onex
13:30-17:30

GAY MENZEL
Urban Legents, Città Ticino, Lugano
Oliver Lütjens
09.00-18.00
AAC 108

IBOIS (Weinand)
Terminus - A remote train station for the Rochers de Naye
Raphaël Ménard, Florence Lipsky
13.30-19.00
AAC 120

LDM (Huang)
Circular Gangbuk - Makercity Sewoon
I: Guillaume de Morsier, Sarah Nichols, Namjoo Kim, Kangil Ji
II: Guillaume de Morsier, Sarah Nichols, Melike Altinisk, Nahyun Hwang, Peter Ortner
09:00-18:00
SG Atrium / https://epfl.zoom.us/j/82336857651

LIF (Tailleu)
Life Make House House Make Life
Jo van den Berghe, Jan Theissen
09:00-18:00
Foyer

MANSLAB (Bakker + Blanc)
Expérience - Limite
Marco Zünd
09:00-18:00
AAC 020

VOSER
Engiadin'Ota
Marco Rampini, Franz Graf, Dieter Dietz
10:00-18:00
Foyer


TUESDAY 31.05
FAR (Tombesi + Vannucci)
Weightproof Lavaux: Dispersed hotel in the vineyards
Teresa Novais, André Ullal
14:00-18:00
AAC 008

LAB-U (Viganò)
The Campus. Figure, Space, Place
Benoît Biéler, François Dupuy
13.30-19.00
TRIC 7.01

LIF (Tailleu)
Life Make House House Make Life
Jo van den Berghe, Jan Theissen
09:00-12:00
Foyer

MANSLAB (Bakker + Blanc)
Expérience - Limite
Marco Zünd
Discussions informelles
AAC 020

SANTAMARIA & MARTINEZ
Building Futures with cities

Maria Buhigas, Pau de Solà-Morales, Jeffrey Huang
10:00-18:00
AAC 108

TEXAS (Lapierre)
On the Corniche - A Beat poetry center in Marseille
Tristan Chadney, Sophie Delhay, Catherine Gay, Jean-Marc Montera, Olivier Vanmellaerts
14:00-18:00
Foyer

TSAM (Graf)
Vidy 67 : extension du bâtiment de service de la STEP de l'agglomération lausannoise
Renato Salvi, Martina Voser, Stephan Rutishauser, Thierry Manasseh, Jean-Pierre Cêtre, Martine Jaquet, Christian Baud, Paquale Giordano
08:30-19:00
GC F1 10

WEDNESDAY 01.06
ALICE (Dietz + Zamarbide)
Becoming Léman: Resonance

Tanya Zein, Alexa den Hartog, Sibylle Kössler, Elena Pascolo, Valentin Bontjes van Beek
09:00-18:00
AAD 1 01 + 2 01

EAST (Fröhlich & Fröhlich)
Mass Made Units
Sarah Nichols, Lieven Nijs, Jo Taillieu
09:00-18:00
TRIC 7.10

LAST (Rey)
Rhodanie Urbaine - Avignon
Sandra Maccagnan, Pierre Bonnet
09:00-18:00
AAC 120

TEXAS (Lapierre)
On the Corniche - A Beat poetry center in Marseille
Tristan Chadney, Sophie Delhay, Catherine Gay, Jean-Marc Montera, Olivier Vanmellaerts
09:00-18:00
Foyer


THURSDAY 02.06
ALICE (Dietz + Zamarbide)
Becoming Léman: Resonance

Tanya Zein, Alexa den Hartog, Sibylle Kössler, Elena Pascolo, Valentin Bontjes van Beek
09:00-18:00
Genève

ASSEMBLE (Binning + Perkins)
A Cooperative Housing in Burtigny
Vera Sacchetti, Iris Lacoudre, Valerie Jeanrenaud
09:00 - 17:00
Burtigny Town Hall

BAUKUNST (Verschuere)
Umwelt II - Prototype & Infrastructure
Neven Mikac Fuchs, Dieter Dietz
10:00-19:00
Foyer

LAST (Rey)
Rhodanie Urbaine - Avignon
Sandra Maccagnan, Pierre Bonnet
09:00-18:00
AAC 120

Practical information

  • General public
  • Free

Organizer

Event broadcasted in

Share